Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Aktualności

Polecamy

Nie odwracaj wzroku
Nie reagujesz - akceptujesz
Report Racism
Alkohol niewiadomego pochodzenia
Czy jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem
Ludzie to nie towar
Zainstaluj wtyczkę Flash, aby zobaczyć odtwarzacz.

Ruch drogowy

 1. Uwaga! Pieszy na drodze!

  Okres jesienno-zimowy to czas, gdy częściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Mają na to wpływ m.in. warunki atmosferyczne: szybko zapadający zmrok, mgły, opady deszczu i śniegu, silny wiatr. Przyczyn wypadków należy też upatrywać zarówno w nieprawidłowym zachowaniu się kierujących względem pieszych, jak i w niefrasobliwości samych pieszych. Apelujemy o rozsądek, ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!

 2. Dajmy szansę pieszym!

  Szybko zapadający zmrok, niesprzyjające i zmieniające się warunki atmosferyczne są jednym z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Nie pomaga również niska świadomość zagrożeń wśród kierujących i samych pieszych. W trzech pierwszych kwartałach tego roku na przejściach dla pieszych śląskich dróg zginęło 19 osób a 276 pieszych zostało rannych.

 3. Co zrobić w razie wypadku lub kolizji drogowej

  Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się nagłymi zmianami warunków atmosferycznych, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo. Często dochodzi na drogach do różnych zdarzeń, których powstanie uzależnione jest od wielu czynników, w tym również warunków atmosferycznych. Koniecznym wydaje się przypomnienie użytkownikom dróg o zasadach zachowania się w przypadku uczestniczenia w kolizji lub wypadku drogowym.

 4. „Zwolnij – Zwierzę na drodze” (mapa)

  W okresie jesienno-zimowm zwiększa się ilość zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej. Kierowcy w tym czasie powinni być przygotowani, że zwierzę, takie jak dzik czy sarna, wyskoczy nagle pod koła samochodu. Policjanci z zawierciańskiej drogówki apelują do kierowców by zwracali uwagę na znaki drogowe A-18, zobowiązujące do zachowania szczególnej ostrożności.

 5. Obowiązkowe odblaski dla pieszych

  Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

 6. Pijany kierowca uderzył w drzewo

  Policjanci z Zawiercia wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, na drodze wojewódzkiej nr 795 w pobliżu Szczekocin. Kierujący fiatem, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Okazało się, że młody mężczyzna był pijany. Jego pasażerka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

 7. Śmiertelny wypadek w Sadowiu

  Zawierciańscy policjanci ustalają przyczyny wypadku drogowego, w którym zginął 70-letni kierowca opla. Do zdarzenia doszło wczoraj pobliżu miejscowości Sadowie. Śledczy proszą potencjalnych świadków o pilny kontakt tel. 32 6738255.

 8. Ciężarówka uderzyła w sklep

  Do groźnie wyglądającej kolizji doszło wczorajszej nocy na ul. Paderewskiego w Zawierciu. Kierowca ciężarówki stracił panowanie nad pojazdem staranował trzy osobówki i uderzył w sklep. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Ponad 7 godzin trwało usuwanie skutków zdarzenia.

 9. Uwaga kierowcy! - ślisko na drogach

  Zawierciańska policja ostrzega kierowców przed trudnymi warunkami drogowymi. Opady deszczu marznącego na powierzchni jezdni powodują, że na drogach jest bardzo ślisko i niebezpiecznie. Policjanci apelują o rozważną i ostrożną jazdę.

 10. Kontrole autokarów (mapa)

  Ślascy policjanci, jak co roku, przed wyjazdami dzieci na zimowy wypoczynek, będą sprawdzać stan techniczny autokarów oraz trzeźwość ich kierowców. Rodzice i opiekunowie chęć przeprowadzenia takiej kontroli powinni zgłosić funkcjonariuszom kilka dni przed podróżą.