Newser
Kategoria:
Policjanci z Łaz zatrzymali 21-letniego mieszkańca Dąbrowy Górniczej podejrzanego o szereg przestępstw. Mężczyzna włamał się do zaparkowanego samochodu a następnie do budynku mieszkalnego. Z założoną kominiarką i siekierą w ręku wszedł do mieszkań, w którym spały osoby. Skradł telefony i portfel. Został ujęty przez obudzonych domowników. Złodziej usłyszał również zarzut za posiadanie narkotyków. Dzisiaj na wniosek śledczych sąd zastosował wobec zatrzymanego trzymiesięczny areszt.
Dodano: 20.04.2018 Kradzieże z włamaniem Przestępczość narkotykowaPolicjanci z Zawiercia pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zawierciu ustalają okoliczności kolizji drogowej z udziałem oznakowanego radiowozu. Do zdarzenia doszło dzisiaj około godz. 12.20 na skrzyżowaniu ulicy Aptecznej z Marszałkowską. Ranny rowerzysta trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Dodano: 19.04.2018 Ruch DrogowyPolicjanci z Zawiercia poszukują 27-letniego Dominika Paczkowskiego, podejrzanego o pobicie z użyciem niebezpiecznego przedmiotu. Poszukiwany mężczyzna ma około 170 cm wzrostu, średnią sylwetkę i ciemne proste włosy. Na obu ramionach i lewej łydce posiada tatuaże. Wszelkie informacje mogące pomóc w ustaleniu miejsca jego pobytu prosimy kierować pod nr tel. 32 67 38 255 lub tel. alarmowy 112.
Dodano: 19.04.2018Policjanci ze Szczekocin zatrzymali 44-letnią kobietę, która handlowała tytoniem i papierosami bez polskich znaków akcyzy. Śledczy zabezpieczyli ponad 700 paczek papierosów i 12 kg tytoniu. Zatrzymano również jej klienta, który chwilę wcześniej kupił u niej tytoń. Za takie przestępstwo grozi do 3 lat więzienia i wysoka grzywna.
Dodano: 18.04.2018 Przestępczość gospodarczaTo już kolejna ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów, których liczba znacząco wzrosła przez ostatnie lata. Motocykliści, motorowerzyści, rowerzyści i kierowcy samochodów - pamiętajcie, że zarówno Wasze życie, jak i życie pozostałych uczestników ruchu drogowego jest w Waszych rękach!
Dodano: 17.04.2018 Profilaktyka Ruch DrogowyBiuro Prewencji Komendy Głównej Policji uczestniczy w organizacji XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”, którego inicjatorem jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Istotą konkursu jest wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Zapraszamy do zgłaszania kandydatów.
Dodano: 16.04.2018 Opinia publicznaPolicjanci co roku prowadzą akcję mającą na celu uświadomienie kierowcom, że jazda quadami i crossowcami w lesie jest nielegalna. Te pojazdy to doskonałe środki transportu, gdy jest słonecznie i ciepło, pod warunkiem jednak, gdy korzysta się z nich z rozsądkiem i świadomością zagrożeń jakie ze sobą niosą. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, możecie Państwo informować nas o wszelkich zagrożeniach i nieprawidłowościach za pośrednictwem tego innowacyjnego narzędzia.
Dodano: 16.04.2018 ProfilaktykaPolicyjne statystyki potwierdzają, że alkohol na drodze zabija. Zgodnie z najnowszym badaniem ankietowym, przeprowadzonym przez śląską policję w ramach kampanii społecznej „Alkohol na drodze zabija”, młodzi kierowcy nie wiedzą, ile alkoholu i kiedy mogą wypić, aby wsiadając za kierownicę, mieć pewność, że są trzeźwi. Większość z badanych dopuszcza również możliwość prowadzenia pod wpływem w pewnych określonych okolicznościach.
Dodano: 16.04.2018 Ruch DrogowyPolicjanci co roku prowadzą akcję mającą na celu uświadomienie kierowcom, że jazda quadami i crossowcami w lesie jest nielegalna. Te pojazdy to doskonałe środki transportu, gdy jest słonecznie i ciepło, pod warunkiem jednak, gdy korzysta się z nich z rozsądkiem i świadomością zagrożeń jakie ze sobą niosą. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, możecie Państwo informować nas o wszelkich zagrożeniach i nieprawidłowościach za pośrednictwem tego innowacyjnego narzędzia.
Dodano: 16.04.2018 ProfilaktykaDziś o godz. 12:00 na Placu Teodora Stosika w Zawierciu odbyły się uroczystości z okazji 78 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Oddano hołd poległym m.in. w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Starobielsku i Ostaszkowie. Wiązankę złożono także przed tablicą upamiętniającą policjantów ziemi zawierciańskiej, pomordowanych w Twerze.
Dodano: 13.04.2018 UroczystościKolejny raz rusza kampania informacyjna „Seniorze uważaj!”. Jak sama nazwa mówi skierowana jest ona do osób starszych. Jej cel to ostrzeżenie seniorów przed oszustwami metodą na tzw. „wnuczka”, czy „policjanta”. Tym razem do współpracy chcemy zaprosić wszystkie apteki powiatu zawierciańskiego.
Dodano: 13.04.2018 Akcje policyjne Profilaktyka Współpraca Policji z innymi podmiotamiJednym z tematów poruszanych w ramach profilaktyki społecznej jest handel ludźmi. Na co dzień problem w większości z nas nie poruszany, a jednak wciąż istniejący. To właśnie o handlu ludźmi rozmawiali zawierciańscy policjanci w trakcie spotkania z uczniami I-go Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu.
Dodano: 10.04.2018 Handel ludźmi ProfilaktykaPolicjanci z Łaz zatrzymali 46-letniego bezdomnego, podejrzanego o podpalenie kamienicy w miejscowości Wysoka. Z wielorodzinnego budynku ewakuowano 5 osób. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Podpalaczowi grozi teraz do 10 lat więzienia.
Dodano: 09.04.2018 Pożary i podpaleniaSosnowieccy policjanci kryminalni prowadzą sprawę śmierci mężczyzny o nieustalonych dotąd personaliach, którego szkielet został znaleziony pod koniec kwietnia 2017 roku przy ul. Popiełuszki w Sosnowcu. Prosimy o pomoc osoby, które mogą posiadać informacje, kim był bezdomny mężczyzna. Teraz, dzięki metodzie superprojekcji, biegli odtworzyli na podstawie budowy czaszki prawdopodobny wygląd zmarłego mężczyzny.
Dodano: 09.04.2018 Zaginięcia i poszukiwaniaWraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się proceder nielegalnego wypalania traw. Dla natury to katastrofa ekologiczna. Strażacy określają tego typu praktyki, jako wiosenne zagrożenie pożarowe. Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione i niebezpieczne.
Dodano: 07.04.2018 ProfilaktykaOstrzeżcie swoich bliskich przed fałszywym policjantem!!! Dzisiaj oszuści dwukrotnie próbowali nakłonić mieszkanki Zawiercia do zaciągnięcia kredytów i przelania pieniędzy na wskazane konta. Przestępcy dzwonili na telefony stacjonarne i prosili o pomoc w ujęciu bankowych hakerów. Na szczęście kobiety były czujne i nie dały się nabrać.
Dodano: 05.04.2018 OszustwaZasadniczym zadaniem policjantów „drogówki” jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Policjanci muszą być oceniani przez swoich przełożonych na podstawie swojego zaangażowania właśnie po to, aby było bezpieczniej. Niedopuszczalna jest ocena pracy mundurowych, która opierałaby się na liczbie wystawionych mandatów, czy zatrzymanych praw jazdy i dowodów rejestracyjnych.
Dodano: 05.04.2018 Opinia publicznaŚwiąteczny weekend już za nami. Na drogach powiatu zawierciańskiego upłynął on bardzo spokojnie. W trakcie czterodniowych działań zawierciańskiej drogówki nie doszło do żadnego wypadku. W tym czasie policjanci obsłużyli 10 niegroźnych kolizji drogowych.
Dodano: 03.04.2018 Akcje policyjne Ruch DrogowyRozpoczęto prace związane z budową Posterunku Policji w Kroczycach. Stary budynek został już zburzony. Na jego miejscu stanie nowoczesny obiekt. Już za rok będą w nim pełnić służbę policjanci.
Dodano: 03.04.2018Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, parlamentarzyści, środowisko naukowe, komendanci wojewódzcy, policjanci z Czech i Niemiec - to tylko niektórzy z gości międzynarodowej konferencji dotyczącej funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie, które funkcjonuje już w naszym kraju od 18 miesięcy. Konferencja została objęta Patronatem Honorowym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Joachima Brudzińskiego.
Przywróciliśmy Polakom poczucie bezpieczeństwa – dwa lata MSWiA
Z cyklicznego badania CBOS wynika, że Policja jest jedną z najwyżej ocenianych instytucji publicznych. W ostatniej edycji badania lepiej oceniane są tylko władze lokalne. Policja jest również najlepiej ocenianą instytucją spośród wszystkich poddanych badaniu służb mundurowych i instytucji wymiaru sprawiedliwości.
Decyzją Komendanta Głównego Policji, jeszcze w 2017 roku na Śląsku zwiększone zostały limity przyjęć do Policji. Podczas naboru 2 listopada limit miejsc dla przyszłych mundurowych zwiększył się z 35, do 87 miejsc. Podczas naboru 22 grudnia br. kandydaci spodziewać się mogą 225 przyjęć, z planowanych początkowo 200. Rekrutacja trwa, a każdego, kto chce wstąpić w nasze szeregi zachęcamy do zapoznania się z zasadami doboru do służby...
Jak wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez CBOS 89 procent badanych uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie, zaś 95 procent badanych uważa swoją okolicę za bezpieczną. W stosunku do ostatniego badania aż o 9 procent wzrósł odsetek badanych, którzy uważają, że Polska jest bezpiecznym krajem. Niewątpliwie to również zasługa m. in. coraz skuteczniejszych działań podejmowanych przez Policję.
Priorytetowe kierunki działań polskiej Policji w zakresie zapobiegania przestępczości oraz innym zagrożeniom społecznym znalazły odzwierciedlenie w Priorytecie nr 1 Komendanta Głównego Policji na lata 2016-2018 w postaci „Zwiększenia efektywności działań Policji na rzecz wzmocnienia współpracy ze społeczeństwem”. Wśród zadań przypisanych do tego priorytetu znalazło się natomiast m.in. zacieśnianie współpracy ze społecznością lokalną poprzez organizację debat społecznych z uwzględnieniem wniosków z analizy zagrożeń lokalnych (mapy zagrożeń).
Jak ustawić flagi narodowe na masztach, drzewcach i proporczykach. Czym jest flaga, bandera, banner, a czym barwy narodowe. Czy zawsze barwy państwowe mają pierwszeństwo i jak rozmieścić flagi województw i powiatów, aby nie popełnić błędu. Na te i wiele innych pytań w prosty i przystępny sposób odpowiada poradnik wydany przez MSWiA we współpracy z Biurem Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.
Pamiętajmy, że jesień to pora roku, kiedy spotykamy się ze szczególnymi zagrożeniami. Zła widoczność, szybko zapadający zmrok, opady deszczu, czy mgły to czynniki wymagające od kierowców i pieszych szczególnej koncentracji. Pamiętajmy jednak, że kiedy już dochodzi do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego, to właśnie pieszy odnosi najpoważniejsze obrażenia
Policja wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną przygotowała akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Świeć przykładem!”, skierowaną do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Policjanci śląskiej drogówki ruszyli właśnie z kolejną kampanią. Wspierani przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, stróże prawa zwracają tym razem szczególną uwagę na zagrożenia czyhające na pieszych ze strony kierowców. Wszystko po to, by uzmysłowić wszystkim użytkownikom dróg, jak istotne jest ich bezpieczeństwo. Podjęte przez policjantów działania poparł drużynowy mistrz świata w skokach narciarskich Piotr Żyła.
Apelujemy o ostrożność na drogach. Opady śniegu sprawiły, że na wielu drogach naszego powiatu zrobiło się bardzo ślisko. Od wtorku do dzisiaj policjanci odnotowali 6 kolizji drogowych. Niestety nie wszyscy jeżdżą ostrożnie. Zawierciańska drogówka zatrzymała dzisiaj kierowcę, który rozpędził swój pojazd do 113 km/h.
Mały lub duży, biały, żółty, a może zielony? Każdy sprawi, że będziesz lepiej widoczny na drodze. Każdy ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o odblasku. Niezbędnym dodatku, który każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, powinien mieć umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. „ODBLASKuj” to kampania społeczna Komendy Stołecznej Policji, której spot można będzie zobaczyć między innymi w komunikacji miejskiej i podmiejskich pociągach.
Piesi w dalszym ciągu stanowią bardzo liczną grupę poszkodowanych w wypadkach drogowych. Apelujemy po raz kolejny do wszystkich niechronionych użytkowników dróg, a zwłaszcza do pieszych o używanie elementów odblaskowych!
W szkołach zabrzmiał już pierwszy dzwonek. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po beztroskim wypoczynku, dla dzieci i młodzieży nadszedł czas nauki. W tym czasie śląscy policjanci w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo najmłodszych prowadząc akcję "Bezpieczna droga do szkoły". Mundurowi kontrolują okolice szkół i przejść dla pieszych oraz spotykają się z dziećmi, aby nauczyć ich zasad prawidłowego poruszania się po drogach.
Sezon wakacyjny, czas urlopów i sprzyjająca pogoda wpływają na większą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów. Pamiętajmy, że jazda jednośladem jest naszym hobby, korzystajmy więc z niego w pełni odpowiedzialnie. Świadome uczestnictwo motocyklisty w ruchu drogowym, to uczestnictwo adekwatne do zagrożeń jakie niesie za sobą jazda jednośladem. Zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów prawie zawsze bowiem kończą się poważnymi obrażeniami.
Jest bezpieczniej na polskich drogach - mniej wypadków, zabitych i rannych. Coraz mniej osób decyduje się na kierowanie pojazdem na tzw. podwójnym gazie. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r. odnotowaliśmy blisko 9 proc. spadek wypadków drogowych, o 14 proc. mniej ofiar śmiertelnych, 7 proc. mniej rannych.
W styczniu na śląskich drogach doszło do 130 wypadków. Do 94 z zaistniałych zdarzeń doszło na przejściach dla pieszych. Na 10 osób, które w tym czasie straciły życie w wypadkach, aż 9 stanowią piesi. Śląska drogówka wspólnie z Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego inicjuje akcję skierowaną do kierowców i pieszych:"Daj znak".