Wiadomości

Międzynarodowy dzień do walki z dyskryminacją rasową

Data publikacji 21.03.2024

Dzień 21 marca został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Dniem Walki z Rasizmem i Nietolerancją. Data jest upamiętnieniem masakry w Afryce Południowej, do której doszło w 1960 roku. Dzielenie ludzi na lepszych i gorszych wyłącznie na podstawie koloru ich skóry jest niegodziwością.

W 1966 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 21 marca dniem poświęconym walce z dyskryminacją rasową. Ustanowienie tego dnia zostało przyjęty rezolucją 2142(XXI), aby upamiętnić masakrę, do której doszło 21 marca 1960 roku w Republice Południowej Afryki. W miejscowości Sharpeville doszło do strzelaniny, podczas której zginęło 69 osób, a 180 zostało rannych. Demonstranci protestowali przeciwko polityce apartheidu i domagali się równych praw dla czarnoskórej ludności. Podłożem protestu były tzw. przepisy przepustkowe, które znacznie ograniczały mobilność czarnoskórych mieszkańców RPA. Niezadowolenie społeczne rosło, a demonstracja w Sharpeville szybko się rozrastała. W odpowiedzi na działania rosnącego tłumu, policjanci użyli broni palnej, a wśród zabitych były kobiety i dzieci.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową nie odnosi się wyłącznie do upamiętnienia tamtych wydarzeń. Jest to dzień, który ma zwrócić uwagę na problem dyskryminacji rasowej, która ma różne oblicza i do której może dojść w każdym miejscu na świecie. Dzielenie ludzi na lepszych i gorszych wyłącznie na podstawie koloru ich skóry to niegodziwość, której powinno się przeciwstawiać z całą stanowczością. Historia, nawet ta najnowsza, XX-wieczna, dostarcza nam aż nadto przykładów okrucieństw, które zostały popełnione pod pretekstem nierówności rasowych.

Zakaz dyskryminacji to nie tylko jedna z zasad etyki zawodowej policjanta, to standard demokratycznego państwa, a także jedna z zasad gwarantowanych konstytucyjnie.


Zgodnie z artykułem 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku:

  • Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

  • Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Powrót na górę strony