Wiadomości

Zbiórki publiczne nie zawsze legalne

Data publikacji 30.07.2018

Organizowanie i przeprowadzanie zbiórek publicznych jest regulowane prawnie. W ostatnich miesiącach na terenie całego kraju zostały odnotowane nielegalne zbiórki pieniędzy. Oszuści podawali się za wolontariuszy Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie.

Zasady organizowania i przeprowadzania zbiórek publicznych określa Ustawa z dnia 14 marca 2014r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Uprawnionymi do prowadzenia takich zbiórek są organizacje międzyrządowe i inne podmioty, określone w Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, czyli m.in. stowarzyszenia, organizacje posiadające osobowość prawą np. fundacje oraz komitety społeczne powoływane w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej. Takie przedsięwzięcie wymaga wcześniejszego zgłoszenia przez organizatora oraz umieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych. Ponadto kwestujący powinni posiadać identyfikatory zawierające: imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę, informacje o nazwie i celu zbiórki, a także o organizatorze. Powinien też widnieć na niej numer zbiórki publicznej.

Do Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskiego Związku Głuchych wpływają sygnały, że od kilku miesięcy na terenie całego kraju można spotkać osoby, podające się za kwestujących na rzecz Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie. Wolontariusze – oszuści posiadają nawet „dokument – pokwitowanie”, aby być bardziej wiarygodnymi. W przypadku odmowy wsparcia zbiórki, przejawiają agresywne zachowania.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność w przypadku chęci wsparcia jakiejkolwiek publicznej zbiórki pieniężnej.

  • Legalność takiego przedsięwzięcia możemy sprawdzić na stronie www.zbiorki.gov.pl, na której powinna widnieć informacja o zbiórce;
  • Poprośmy wolontariusza o okazanie identyfikatora – sprawdźmy czy są na nim wszystkie wymagane informacje.

Nielegalna zbiórka publiczna, w zależności od sytuacji, może być wykroczeniem lub przestępstwem. Kara, jaką może ponieść oszust to grzywna lub kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

W sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy prosimy o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem telefonu 997 lub 112.

Powrót na górę strony