Wiadomości

Surowe kary za jazdę w stanie nietrzeźwości

Data publikacji 29.09.2015

Od początku roku, zawierciańscy policjanci zatrzymali na terenie powiatu ponad 170 osób, które jechały pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu. W miniony weekend drogówka przeprowadziła kolejne intensywne działania, zatrzymując 9 pijanych kierowców. Policjanci ostrzegają przed skutkami zajazdy po spożyciu alkoholu.

W połowie bieżącego roku zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Maksymalny okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat.  Minimalną karą jest 3-letni zakaz kierowania pojazdami.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości powinny się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby, którą zatrzymano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys.  zł., dla recydywistów. Jeśli natomiast kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł.

Od 18 maja 2015 roku kierowcy, którzy prowadzą pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę popełnią przestępstwo. Grozić za to grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat.

Głównym celem zmiany przepisów jest poprawa bezpieczeństwa i zmniejszenie zagrożenia jakie powodują na drogach nietrzeźwi kierujący. Najwidoczniej nie wszyscy kierowcy mają świadomość stwarzanego niebezpieczeństwa i kar jakie grożą im za jazdę po pijanemu.

Policjanci z zawierciańskiej drogówki cyklicznie prowadzą akcje mające na celu wyeliminowanie z  ruchu nietrzeźwych użytkowników dróg. Większość policjantów patrolująca teren naszego powiatu posiada już na wyposażeniu urządzenie służące do wstępnego badania trzeźwości. Każdy kierowca wyjeżdżając na drogę musi się liczyć z taką kontrolą. Niezależnie czy jest to główny szlak komunikacyjny czy lokalna droga, o każdej porze może być poproszony o uchylenie szyby i poddaniu się kilkusekundowemu badaniu.
W ubiegłym roku zawierciańscy policjanci udaremnili dalszą jazdę ponad 200 kierującym. Pomimo większej ilości kontroli w bieżącym roku liczba nietrzeźwych uległa zmniejszeniu o około 40 przypadków.

W miniony weekend na drogach naszego powiatu zatrzymano 9 pijanych kierowców. Niechlubnym rekordzistą był 44-letni mieszkaniec Ryczowa, który w sobotę o 3 w nocy, jechał osobowym oplem ulicą Wschodnią w Ogrodzieńcu. Przeprowadzone przez policjantów badanie wykazało w jego organizmie ponad 2,3 promila alkoholu. Brak wyobraźni miał także kierowca ciężarówki, który po pijanemu przejechał 200 km. W piątek rano zatrzymali go na  na drodze krajowej nr 78 policjanci z zawierciańskiej drogówki. Mieszkaniec województwa łódzkiego wydmuchał ponad 0,5 promila. Policjanci z Ogrodzieńca zatrzymali także kierowcę osobowego fiata, który kierując w stanie nietrzeźwości, złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mieszkańca Sławniowa zatrzymano w niedzielę na Pl. Mickiewicza w Pilicy. Miał w organizmie


Po raz kolejny ostrzegamy!
Konsekwencje wypadku lub kolizji spowodowanej pod wpływem alkoholu są olbrzymie. Poza karą wymierzaną przez Sąd – nieraz pozbawieniem wolności, podaniem wyroku do publicznej wiadomości, utratą prawa jazdy – sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC. Niejednokrotnie z własnej kieszeni, czy majątku rodziny pokrywają spowodowane przez siebie szkody. Czasem zmuszeni są płacić dożywotnie renty ofiarom wypadków.

Powrót na górę strony