2020-rok pieszego

W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego

Wczoraj policjanci z zawierciańskiej drogówki kontrolowali bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. W czasie działań ujawnili 47 wykroczeń. Najwięcej przewinień popełnili piesi. Kierujący pojazdami również naruszali przepisy drogowe.

Wczoraj na terenie całego kraju prowadzone były działania NURD, ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Grupa ta jest najbardziej narażona na utratę zdrowia lub życia na skutek zdarzeń drogowych.

W działaniach tych brali udział policjanci zawierciańskiej drogówki. Celem mundurowych było ograniczenie liczby zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów, dlatego specjalnym nadzorem objęto miejsca, w których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy użytkowników. W trakcie działań nie doszło do żadnych zdarzeń z udziałem pieszych. Niestety od początku roku na terenie naszego powiatu doszło już do 5 wypadków drogowych z udziałem pieszych. Na szczęście żadne z tych zdarzeń nie zakończyło się tragicznie.

APELUJEMY:

KIEROWCY: przestrzegajcie przepisów ruchu drogowego, szczególnie ograniczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Pamiętajcie, że zderzenie z niechronionym użytkownikiem dróg może się dla niego skończyć kalectwem a nawet śmiercią. Parkując bezpośrednio przed przejściem dla pieszych lub na chodniku uniemożliwiając przejście stwarzacie zagrożenie dla pieszych.

PIESI: przechodząc przez jezdnię upewnijcie się że nadjeżdżający pojazd jedzie z prędkością pozwalającą mu zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, używajcie elementów odblaskowych, nie wchodźcie na jezdnię pod nadjeżdżający pojazd

ROWERZYSTO: kieruj się zasadą ograniczonego zaufania względem pozostałych uczestników ruchu drogowego, bezwzględnie zwracaj uwagę na znaki i sygnały drogowe. Pamiętaj! przejeżdżając po pasach stwarzasz dla siebie ogromne zagrożenie.

  • Policjant kontroluje rejon przejścia dla pieszych.
  • Policjant kontroluje rejon przejścia dla pieszych.
  • Policjant reaguje na wykroczenie kierowcy ciężarówki, który zaparkował tuż przed przejściem dla pieszych.
  • Policjant reaguje na wykroczenie kierowcy ciężarówki, który zaparkował tuż przed przejściem dla pieszych.
  • Pieszy na przejściu dla pieszych
  • Rowerzysta prawidłowo przechodzący przez przejście dla pieszych.
  • Rowerzysta nieprawidłowo przejerzdżający przez przejście dla pieszych.
  • Samochód osobowy zaparkowany na chodniku w sposób uniemożliwiający przejście pieszemu.
  • Policjant udziela pomocy potrąconemu pieszemu.